خصوصیات قرآن مناسب حفظ

تاریخ ارسال : 1400/08/16

 

🔰برای حفظ آیات قرآن، فقط از یک قرآنِ معیّن و ثابت استفاده نمایید تا چشم و ذهنتان به آن عادت کرده و جای آیات قرآن، در ذهن و حافظه شما مشخص گردد..

💠مهمترین معیارهای قرآن حفظ:

🔹️قرآن با خط عثمان طه پانزده سطری

از قرآنی استفاده کنید که ابتدای هر صفحه آن با آغاز یک آیه، و پایان هر صفحه آن با پایان یک آیه، همراه باشد .

کارشناسان حفظ، قرآن با رسم الخط عثمان طه را پیشنهاد کرده اند. در تمامی کشورهای اسلامی این قرآن به عنوان قرآن استاندارد شناخته شده است و در مسابقات حفظ و قرائت قرآن از این قرآن استفاده می گردد.

🔹️اندازه قرآن (قطع رقعی یا وزیری)

برای حفظ آیات ، از قرآنی استفاده نمایید که نه خیلی بزرگ و سنگین باشد، نه خیلی کوچک و ریز خط. قرآنی با قطع جیبی یا قرآن در اندازه های بسیار بزرگ مناسب برای حفظ نمی باشد. اگر اندازه صفحه خیلی بزرگ یا بیش از حد کوچک باشد، به راحتی در ذهن جای نمی گیرد و بازسازی تصویر آن در ذهن کار آسانی نیست. همچنین صفحه های بزرگ فرد را دچار سر در گمی و احتمالاً خستگی می کند. از قرآنهای قطع جیبی می توانید برای همراه داشتن خود و برای زمانی که خارج از منزل هستید، استفاده نمایید.

🔹️رنگ صفحات (زمینه روشن)

حتی المقدور رنگ زمينه صفحات به نحوی نباشد كه در بلندمدت موجب خستگي چشم شود. داشتن رنگ های بسیار تند باعث می شود در طولانی مدت ذهن و چشمان حافظ خسته شود.

🔹️ساده بودن قرآن ( بدون تذهیب و نقش و نگار)

متن صفحه هایی که زیاد نقش و نگار دارند، شاید جذاب باشند، ولی ممکن است تمرکز حواس فرد را کمتر کنند. 

🔹️بدون ترجمه و حاشیه نویسی بودن 

برای حفظ آیات، از قرآنی استفاده کنید که زیرِ آیات و یا روبه روی آنها و حتی در حاشیه آن، معنی و ترجمه آیات را نداشته باشد. هر قدر مصحف حفظ ساده‌تر باشد، قدرت تمركز و دقت حافظ در هنگام حفظ افزايش يافته و ذهن به آيات متمركز مي‌شود.

🔻تمام ويژگي‌هاي فوق به شكل‌گيري بهتر و دقيق‌تر تصوير ذهني صفحات در حافظه كمك ‌مي‌كند. البته اين مطالب بدان معنا نيست كه كار حفظ متوقف بر وجود چنين قرآني شود؛ ولي بی‌تردید تحقق اين شرايط، بازدهي کار حافظ را افزايش مي‌دهد.

🔖گروه آموزشی رتل